První sezení a následná spolupráce
Každá služba, ať už jde o terapii, koučink nebo poradenství, je vždy o procesu. Do tohoto procesu vstupuji a zasahuji nejen já, jako průvodce, ale také vy, klienti. Průběh a výsledek našeho snažení je tedy z velké míry ovlivněn tím, jak se spolu dokážeme sladit, dále také tím, do jaké míry jste skutečně rozhodnuti ke změně a v neposlední řadě do jaké míry máte odvahu postupně konat jednotlivé kroky v praxi svého běžného života - v tom všem Vám budu nápomocna.
Co tedy lze očekávat od prvního sezení:
Seznámíme se. Provedu Vás možnostmi spolupráce, s tím, co lze od sezení očekávat. Zasvětím Vás do rámce, ve kterém se společně budeme pohybovat, předešlu Vám možné benefity i úskalí, které nás mohou ve vzájemné interakci potkat. Předám Vám kompletní informaci o tom, v čem naše spolupráce bude spočívat a jaký může mít cíl. Vy mě naoplátku uvedete do své životní situace, povíte mi, co vás přivádí, s čím Vám mohu pomoci a co od spolupráce se mnou očekáváte. Velmi pravděpodobně se také dostaneme k některým důležitým událostem z Vašeho života. Budeme mluvit o cíli, kterého společnou prací chcete dosáhnout. Budete mít prostor klást otázky. V závěru sezení se pak rozhodnete, zda Vám nastíněný směr spolupráce dává smysl a mohl by pro Vás být přínosem. Pokud ano, domluvíme se na organizačních záležitostech. Podepíšeme dohodu o spolupráci, informovaný souhlas a GDPR. První setkání tak může trvat o něco déle (dohromady cca 60 - 75 minut), prosím klienty, aby tento fakt zohlednili. Nečekejte prosím od prvního setkání nějaké hluboké poznání či jakékoliv finální řešení Vaší situace. Toto přichází s postupem času, protože to, co má hlubší podstatu, potřebuje také delší čas.
Co lze čekat dále:
Ke svým klientům přistupuji z pozice průvodce, nikoli "experta na jejich život", pro Vás to tedy znamená, že Vám nebudu dávat rady, co přesně máte v dané situaci dělat, ale budeme spolu hledat a objevovat možnosti, které mohou vést k řešení Vaší situace, budeme také prozkoumávat možné překážky a hledat způsoby, jak se k nim stavět. Cílem je, abyste v rámci tohoto procesu načerpali podporu, naučili se nové způsoby, jak na různé situace náhlednout, jak je zvládat tak, abyste v konečném důsledku cítili větší pevnost v životě - a poradenství už nepotřebovali.
Délka našeho setkávání se může velmi lišit. Vždy se na ní však společně domlouváme, k dané domluvě se vracíme a někdy též měníme dle aktuální potřeby. Nejčastěji na prvním setkání navrhuji cca 10 dalších schůzek (termínů), po nichž se dohodneme, zda a v jaké frekvenci se budeme vídat dál. Je to proto, že první dílčí výsledky se dle zkušeností dostavují zhruba do desátého sezení. U někoho však déle, proces úzdravy je totiž poměrně individuální. Naše setkávání může trvat jak pár měsíců, tak i více než rok, někdy i pár let. Záleží na Vašich cílech a potřebách. Četnost setkávání je v začátku spolupráce zhruba jednou za týden až dva týdny, dle našich časových možností, později je již možné setkávat se v rozsahu dvou až tří týdnů. Větší časové rozpětí pro možnou klesající efektivitu a plynulost takové spolupráce už nedoporučuji. Proto si prosím, pokud již dopředu počítáte s delší spoluprací, zarezervujte hned několik termínů dopředu v rozestupu cca týden až dva (termíny je potřeba uhradit najednou). V opačném případě muže nastat situace, kdy pro Vás již nebudu mít snadno dostupný navazující termín.
Během období, kdy se budeme setkávat, je dobré mít na paměti, že započatý proces, do kterého klient vstoupil, není jen procesem úzdravy. Je to také proces velkého sebepoznání. Taková objevná cesta a jak už to tak bývá, někdy nás na takové cestě čeká pár překážek, které mohou prozkoušet naše odhodlání, motivaci, touhu po změně, odvahu a ochotu podívat se sami do sebe. Takovými překážkami bývají obvykle naše obranné mechamismy. Samy o sobě nemusí být nijak zvlášť problematické, jejich vyšší formy (například humor, altruismus) nám pomáhají zvládnout různé pro nás náročné situace. Problematická je ovšem hyperprodukce zejména nezralých či jinak méně vhodných forem obranných mechanismů (například projekce, pasivní agresivita, racionalizace, popření, rezignace, atd.) Je obvyklé, že v nějaké míře tyto mechanismy u klienta nevědomě vyvstanou i během našich setkávání. V takové chvíli a při otevřenosti klienta, se na to společně můžeme podívat a postupně uzdravovat to bolavé v nás, co se do té doby choulilo za hradbami našich obran.
V souvislosti s tématem nadměrně užívaných obranných mechanismů (nejen) během sezení, jsem kdysi napsala kraťoučkou úvahu:
"Sebeklam je velkou překážkou vlastního posunu. Ani nespočítám, kolikrát už jsem za roky praxe od klientů slyšela věty typu: Tohle už mě netrápí, nic to se mnou nedělá, tohle už mám vyřešené, zpracované, tohle už mě nebolí, tohle už mi nevadí, to už řešit nemusím...to už je dlouho, čas to zahojil, už je mi to jedno, už se k tomu nechci vracet, to už se vyřešilo, atd...atd. Obvykle následuje má otázka: "A proč tu tedy dnes sedíme?" Odpovědí bývá velmi často dlouhé rozpačité ticho. Inu, sedíme tu, protože niterný stav takového klienta se zrcadlí v okolnostech jeho života. Hmm, a co s tím? Co s tím, když chybí odvaha, rozhodnutí k pravdivosti vůči sobě samému a tedy i k druhým. Možná nedozrál čas a možná sami sebe uspáváme všemi těmi výroky. Je zajímavé sledovat, jak skutečnost interaguje s vnitřním stavem. Jak vnější okolnosti následují vnitřní dění. A proto s oblibou říkám, že pravda osvobozuje. Ano, je často bolavá a nepohodlná, ale je mocná, tak mocná, že v jejím světle bledne každý sebeklam, největší nepřítel poznání a našeho posunu."